In addition to oatmeal, which I tabulated in a recent post, I frequently eat cereal in the mornings. It sounds boring and almost immature to me when people over the age of 19 used to say they still eat cereal, but I have come around.

Cereal is not just Lucky Charms and Cocoa Krispies anymore. There are so many great and nutrient dense choices these days and the best part, they are generic brand. I don’t know about you, but I don’t think spending over $3 for a box of cereal that lasts me three bowls is worth it.

Let’s talk nutrition first. Whole grain cereal with nuts is perfect for me when I get done with my morning run. It is hearty, goes down easily and quick to make. Whole grains have fiber, vitamins and minerals that are important for recovery but also because after breakfast I am onto the next activity, which requires energy. I add peanut butter first because I love it and second because I found it keeps me fuller longer. Combining carbohydrates with a fat helps them digest slower and provides sustained energy. I began adding walnuts on top after finding them in my pantry and remembering how much I love them. Walnuts are both delicious, and also stay crunchy after the milk has made the cereal soggy. Oh yea, they also have something called Omega-3s for your brain or whatever. Regardless, they take the cereal up a level in flavor town.

Now, let’s talk budget. Cereal is more pricey per calorie than oats or another slow cooking grain. It is not however more pricey than bread. The bread I’m talking about is not the dollar per loaf cheap bread. If I’ve learned anything from my time at CTB, it’s that higher quality bread, even full of gluten and carbohydrates, is better for your body. Ingredients matter even if you’re on a budget.

Back to cereal, my local grocer sells most of its generic brand at $1.69-$1.99 per box. Because I combine two cereals usually when I eat it, and I add nuts and peanut butter, I get more bowls per box. I will be honest, if I just ate the cereal with milk and that’s it, I would get at the most three breakfasts. By adding in healthy, higher calorie foods, I can justify spending $2 on a box of cereal when that $2 might go further in terms of oats or rice.

This is my favorite bowl of cereal, broken down cost and calories.


Whole Grain Cereal with Peanut Butter and Nuts

1 c Fiber Cereal (Wegmans Brand): $0.62

1/2 c Wheat Berries Cereal (Wegmans Brand): $0.31

2 T peanut butter (Skippy Super Chunk): $0.19

1/2 c walnuts (Aldi’s brand): $1.08

1/2 c almond milk (Almond Breeze brand): $0.21

Total Cost: $2.41

Total Calorie: 860 (my fitness pal)

On a different note, I’m starting to send out my newsletter again. Links and films I’ve consumed and also I want to give more budget tips. Should I do those in the newsletter and more what I eat in a day on the blog? Should I do the money part on the blog and then the calorie part in the newsletter?

Help me organize!

10 thoughts on “Weekly Breakfast Staple #1: Cereal with peanut butter and nuts”

  1. I love that you add nut butter and nuts to your cereal; I love to do that too to make it a long lasting satisfying bowl; our family absolutely loves cereal, so we always try to get it on sale.

  2. I love cereal but I hate that it is so expensive (here). A box on average usually costs $5. $6 for any organic type brand. I always scan the aisle regardless, and only grab something when its on sale for about $3. That seems to be my limit.

    I’m signing up for your newsletter. Doesn’t really matter to me what info you write where!

  3. I never thought about the price difference between cereal and bread! I love me some good old cereal! I have Cheerios all the time and just love ’em!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *